Big Band Konzervatória

Big Band Konzervatória v Žiline bol založený 3. februára 1993. Jeho zakladateľom bol trombónista, spevák a pedagóg Miroslav Belorid. V roku 2006 po ňom taktovku na čas prebrali jeho syn Branislav Belorid a saxofónista Marek Pastírik, pod ktorého vedením funguje orchester až podnes.

Hráčskou základňou big bandu sú prevažne študenti Žilinského Konzervatória, nechýbajú však ani niektorí pedagógovia tejto školy a profesionálni hudobníci. Počas dlhých rokov existencie telesa sa v ňom vystriedali desiatky mladých hráčov a orchester odohral nespočetné množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Z doterajších aktivít stoja za zmienku abonentné koncerty v Dome umenia Fatra, koncerty v rámci cyklu ”M” v spolupráci s ŠKO Žilina, každoročné účinkovanie na festivale tvorivosti a fantázie ”Jašidielňa”, na žilinských Staromestských slávnostiach, vystúpenie na Bratislavských Jazzových Dňoch, koncertné turné v Taliansku, reprezentácia Žilinského kraja a Slovenska na Dňoch európskej kultúry 2006 v Bruseli.

Z nedávnych veľkých úspechov treba spomenúť niekoľkonásobné absolútne víťazstvo na festivale big bandov „Mezinárodní hudební festival Děčín“ v rokoch 2012 – 2019, účasť na Bratislavských jazzových dňoch v Žiline, či na Žilina Jazz Feste a v neposlednom rade spoločný koncertný projekt s jazzovým trubkárom svetového formátu, Erniem Hammesom.

Orchester sa môže pochváliť spoluprácou s množstvom ďalších osobností, ako Peter Lipa, John Whitney, Lazaro Cruz, Jaromír Hnilička, Pavel Zajaček, Róbert Opatovský, Adam Gaines a iní. Za vyše dve desaťročia svojej existencie big band vychoval množstvo sólistov, ktorí sa v súčasnosti zaraďujú do popredia slovenskej jazzovej scény. Patria medzi nich Miloslav Suchomel, Klaudius Kováč, Peter Solárik, Radovan Tariška, Marián Ševčík, Peter Čudek, Marek Dorčík, Lukáš Oravec a mnohí ďalší.

Orchester hrá prevažne swingovú hudbu, nechýba však ani jazzrock či latinsko-americká hudba, čo sa vždy stretáva s obrovským ohlasom u publika. Do jeho repertoáru svojimi skladbami prispievajú aj domáci autori Arnošt Coufal a Marek Pastírik.